Pilot olmak , Pilotluk Eğitimi , Pilotluk Okulları

Pilot olmak , Pilotluk Eğitimi , Pilotluk Okulları

Yurtdışında Pilotluk Eğitimi

Türk Sivil Havacılığı günden güne gelişiyor ve bunun doğrultusunda artan pilot ihtiyacını karşılamak için yurtiçinde ya da yurtdışında Pilotaj eğitimini tamamlamış kişilere talep çoğalıyor. Fakat pilot olmak isteyen insanlar para, zaman ve emeklerini harcayacağı bu tarz eğitimlere ne kadar hazır olduklarını ya da yurtdışında bu eğitimleri nasıl alacakları konusunda yeterli bilgilere sahip değiller. Bu yazımızda sizlere yurt dışında Pilot eğitimi hakkında faydalı olabilecek konulardan bahsedeceğiz ve yurt dışındaki pilot okullarının isimlerini vereceğiz.

Pilotaj Eğitimi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. İngilizce olmazsa olmazınız; Eğer İngilizce eğitiminizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bunu test ettirin. Bu konuda TOEFL/IELTS sınavlarından faydana bilirsiniz. TOEFL sınavından 120 üzerinden minimum 80, IELTS sınavından ise 9 üzerinden minimum 5.5 almanız alacağınız eğitimi kolaylaştırdığı gibi maliyetinizi de düşürecektir.

 2. Alacağınız Lisans Türünü İyi Belirleyin;  Eğitimde alacağınız lisans türünü iyi belirlemelisiniz. Örneğin;  Avrupa’da çalışmayı düşünüyorsanız EASA, Amerika da çalışmayı düşünüyorsanız FAA ya da her ikisinden farklı bir ülkede çalışmak istiyorsanız JAA lisansının sahibi olmalısınız. Türkiye’de çalışmayı düşünüyorsanız eğer JAA (ICAO  JAR FCL)                lisansı sahibi olmalısınız.

 3. Seçeceğiniz okulu iyi belirleyin; Yurtdışında eğitim göreceğiniz okulun durumunu ve imkanlarını iyi araştırmalısınız. Okulun bulunduğu bölgenin Meteorolojik şartları, okulda bulunan uçak sayısı, uçakların yaş aralıkları, Uçak bakım ve onarımın nerede nasıl yapıldığı, okulun eğitim kadrosu, Kontrol uçuşlarının yapıldığı examiner temininde sıkıntı olup olmadığı gibi konularda mutlaka araştırma yapınız. Ayrıca okulun hızlandırılmış eğitimi olup olmadığını araştırmayı unutmayınız. Çünkü 2 ay gibi kısa bir sürede alınabilecek PPL lisansı gibi eğitimleri 4-5 ay gibi uzun vadede alır ve maddi olarak boş harcama yapmış olursunuz.

 4. Sağlığınızı gözden geçirin;  Eğer göz, kalp, psikoloji, ortopedi, duyuş yeteneği gibi konularda bir sorununuz varsa mutlaka Türkiye’de Sivil Havacılıktan yetkili bir sağlık kurumundan Pilotaja Elverişli raporu alınız.

 5. Uçuş eğitim planı; Bu programa mutlaka ulaşınız. Çünkü bu program içerisinde alacağınız eğitimi safhaları, süre ve dersleri, uçuş saatleri, yer dersleri, önce ve sonra uçuş brifingi gibi konular detaylı olarak yazmaktadır.

 6. Amerika’da eğitim alacaksanız; Mutlaka Part 141 özellikli bir uçuş okulunu tercih ediniz ve sertifikasını isteyiniz. Avrupa’da bir uçuş okulu seçtiyseniz APO (Approved Training Organisation) yetkisinin olduğuna dair belgeyi isteyiniz.

Yurtdışında Pilotluk Eğitimi Veren Bazı Okullar

Sizde yurtdışında pilotaj eğitimi almak istiyorsanız öncelikle eğitimi alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar;

 • En az lise mezunu olmak

 • 18 yaşını doldurmak

 • Gerekli sağlık kontrollerinden geçmek

 • Dil yeterlik sınavından yeterli puanı almak ( Örneğin TOEFL 70-90 arası)

 • Sabıka kaydının bulunmaması

Yurtdışında birçok ülkede bulunan eğitim kurumlarından pilotluk eğitimleri alabilirsiniz. Biz bu yazımızda Türkiye’de geçerli olan ve başta THT ve diğer kurumlar tarafından eğitimleri ve sertifikaları tanınan okulların bazıları hakkında bilgiler vereceğiniz.

VRSAC - SMATSA  PİLOT AKADEMİSİ   aşağıdaki linkten okulu incileyebilirsiniz 

https://oanakademi.com/universite/                  

  HEMEN ARA


  WHATSAPP