Mimarlık Eğitimi

Mimarlık Eğitimi

Mimarlık Eğitimi Nedir?

Kısaca mimar kimdir?, Kimlere mimar denir? açıklamak gerekirse; yeni yaşam alanları tasarlama, eski yaşam alanlarını restore etme ve mevcut yaşam alanları üzerinden değişimler sağlayarak işlevsel hale gelmesini sağlayan kişilere verilen unvandır. Mimarlar projenin başlangıç aşamasından bitiş aşamasına kadar sorumluluğu üstenmekte ve görev almaktadır.

Genel Olarak Mimarın Görev Tanımı Nedir?

Özel sektör ya da devlet kurumlarında çalışan mimarların mesleki sorumlulukları genel olarak kısaca şöyledir;

 • Bina tasarım önerileri hazırlamak ve ihtiyaç sahibine sunmak,
 • Gerek elle gereksede bilgisayar programları ile tasarlanan binanın detaylı olarak çizimlerini tamamlamak,
 • Gerekli olan malzemelerin kalite ve niteliğini belirlemek,
 • Proje başlangıcından bitişine kadar görev almak,
 • Mimari projenin çevre ile olan etkileşimini denetlemek,
 • Projenin fizibilitesi hakkında proje sahipleri ile görüşmeler yapmak ve en ekonomik projeyi hayata geçirmek,
 • Mühendis, Teknikler ve İnşaat yöneticisi ile yakın iş birliği içerisinde projeyi yürütmek

Yurtdışında Mimarlık Okumanın Avantajları

Hayalleriniz arasında mimar olmak varsa buna ulaşmak için tek çareniz Türkiye’de sınav stresi ile baş etmeye çalışıp iyi dereceler sonunda bir üniversiteye gitmek değildir. Mimar olmak isteyenlerin hayallerini yurtdışında Sınavsız Üniversite sunan bir çok kurum gerçekleştirmek ve kaliteli eğitim sonucu mesleğinizi icra etmenize yardımcı olmaktadır. Üstelik yurtdışında alacağınız eğitim sonucunda ülkenize döndüğünüzde YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu) tarafından diplomanız tanınmakta ve denklik verilmektedir. Sizde yurtdışında mimarlık okuyacaksanız sahip olacağınız bazı avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar;

 • Bir fark yaratırsın; yurtdışında mimarlık eğitimi almak sizi tüm konularda besleyecek altyapı, teknik donanım, sektörün içinde imkanı ve özgürce üretebilme fırsatı verecektir. Ayrıca dünyaca ünlü farklı mimarileri gözlemlemek için ulaşmanız kolaylaşacak ve farklı kültürlerden birşeyler öğrenerek kendinizi daha hızlı geliştireceksiniz.
 • Sık sık seyahat edebilirsin; Dünyaca ünlü projelerde çalışmak isteyen mimarların öncelikle yurtdışı deneyimi ve dil eğitimi almış olmalı proje aşamalarında teknik personel ve ekiple iletişim kurmaları açısından önemlidir. Yurtdışında mimarlık eğitimi alarak yeni dilleri daha çabuk ve birinci kaynaktan öğrenebilir, farklı kültürleri keşfederek kendini kolaylıkla geliştirebilirsiniz.
 • Prestij sahibi olursun; yurtdışında alacağın mimarlık eğitimi sayesinde hem yeni kültürler ve yeni bi dil öğrenebilir hem de ülkene geri döndüğünde yurtdışında eğitim almış olmanın avantajlarını kullanarak prestijli bir yaşam sürdürebilirsin.
 • Gelecekte kazançların yüksek olur;  öğrencilik süresini yurtdışında geçiren insanlar gelecekte büyük işlere imza atmakta ve yüksek kazançlar elde etmektedir. Çünkü farklı kültürler tanımış, yeni diller öğrenmiş ve kendini sadece mesleği anlamında değil genel olarak geliştirmiş insanlardır. Yurtdışında eğitim görmenin avantajlarından birisi de kendini sadece kendi ülke çerçevesinde değil başka ülke çerçevesinde geliştirmek veyeni pencerelerden bakabilmektir bu da size kazanç olarak geri dönmektedir.
 • Dünyaca ünlü mimarları ve eserlerini yakından tanırsın; yurtdışında mimarlık eğitimi almanın belki de en büyük avantajlarından birisi Frank Lloyd Wright, Frank Gehry, Renzo Piano, Zaha Hadid, Norman Foster gibi ünlü mimarları ve eserlerini yakından inceleme fırsatın olur.

Yurtdışında Mimarlık Eğitiminin Denkliği Ve Geçerliliği

Oan akademi olarak yök tanınırlığı ve denkliği olmayan hiçbir üniversite ile çalışmamaktayız Çalıştığımız Üniversiteleri Yök tanınırlığı ve denkliği olan üniversitlerdir . Bu kapsamda öğrenci kendiside YÖK' e dilekçe vererek okulun denklik  ve tanınırlığını öğrenebilir. 

DİKKAT: Yurtdışında TÜRKÇE Eğitim ve UZAKTAN Eğitim veren kurumların  denklik ve tanınırlıkları YÖK tarafında kabul edilmemektedir. .  

 

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Mimarlık Eğitimi için yurtdışındaki üniversitelere sadece  LİSE Diplomanız ve Transkriptiniz ile ygs - lys  puan şartı olmaksızın kayıt yaptırabilirsiniz. 1. sınıf okumak isteyen öğrenciler  üniversitenin eğitim dili sınavında başarılı olmaları halinde  hazırlık eğitimi almadan lisans eğitimine başlayabilirler .. 

ÜNİVERSİTE LİSTESİ

  HEMEN ARA


  WHATSAPP