Yurtdışında doktora eğitimi

Yurtdışında doktora eğitimi

Yurtdışında Doktora (Phd) Eğitimi

Doktora eğitimi yani Doctor Of Philosophy (Phd) eğitimi akademik yetkinliğin ve entelektüel birikimin son aşamalarından birisidir. Başarılı bir üniversiteden Yüksek Lisans eğitimi alan öğrenci akademik kariyer yapmak istediği zaman Doktora (Phd) eğitimine başvuruda bulunur. Doktora eğitimi için başvuruda bulunmuş ve kabul görmüş öğrenci kendini bilime adamış ve bilim adamı olma yolunda hızlı adımlarla ilermeye başlamıştır. Bu eğitim sürecinde ders izlemekten çok araştırma yapmaya yönelen öğrenci  çalıştığı alan üzerinde ki sorunları bulur ve çözüme kavuşturmaya çalışır.

Yurtdışında yapacağınız doktora eğitimi sizlere çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Özellikle eğitim süresinde yapacağınız araştırmalar için ödenek aramak durumunda kalmayacaksınız ve okul tarafından imkanlarınız sağlanacaktır. Yurtdışında doktora eğitimi, lisans ve yükseklisans eğitimi kadar kolay bir süreçte ilerlememektedir. Çünkü eğitim almaktan çok araştırma yaptığınız için kendi becerilerinizi de devreye sokmalısınız. Programın ne kadar sürdüğü, maliyetini, giriş koşullarını, burs olanaklarını,  araştırma konusunun ve projesinin  nasıl olması gerektiği konusunda titiz bir araştırma ve hazırlık yapmalıdır.

Doktora (Phd) programları ve giriş koşulları ülkelere, üniversitelere hatta aynı üniversitenin farklı programları arasında bile farklılık göstermekte ve kendine has koşulları bulunmaktadır. Bu yüzden Phd eğitimi almak isteyen öğrenciler gitmek istediği ülkede gitmek istedikleri üniversitede eğitim alacakları hocalarını bulmak zorundadırlar.Çünkü üniversite siz başvuru yaptığınızda sizi kabul etmesi için size Phd ( doktora) eğitimi verebilecek akademik danışmanın olup olmadığını kontrol edecek ve eğitim verebilecek danışman varsa sizi kabul edecektir. Bu yüzden siz öncesinde bu araştırmaları yapıp akademik danışman hocanızı bulmanız yararlı olacaktır.

Yurtdışında Doktora başvurusunda bulunacak adayların Lisans ve Yüksek Lisans notlarından daha önemli olan bir kriter vardır ki oda Akadamik danışmasan sunacağı araştırma teklifidir. Doktora öğrenci adayı, üniversite seçimi yaparken kendi araştırma konusu ile üniversitenin araştırma teklifinin uyumlu olması konusunda dikkatli olmalıdır. Çünkü uyumlu olması halinde üniversiteye kabul edilme ihtimaliniz daha yüksektir.

Doktora programları 3-5 yıl gibi uzun süreli bir çalışma ve araştırma isteyen maliyetli programlardır. Bu sebeple öğrenci yurtdışında doktora yaptığı süre boyunda giderlerini karşılayacak ve geçimini sağlayabileceği burs bulması önemlidir. Yurtdışında Doktora eğitimi gören öğrencilere eğitim gördüğü üniversite başta olmak üzere, iş adamları ve devlet burs imkanı sunmaktadır. Üniversitenin sağladığı burs imkanı direkt olarak mali yardım ya da teaching assistanship yani asistanlık şeklindedir.


    HEMEN ARA


    WHATSAPP